Tirana-Online Deutschland

Telefonate zemrash (Françesk Radi)


Sot ke ditelindjen, bija ime,
por une jam larg e nuk vij dot,
Ne çast me çelin plot urime,
ç'te flas me pare ne telefon?

Kujtoj me mall diten kur linde,
çastin kur vura emrin tend,
kur te quajta Saranda,
si ty i bukur eshte ky vend,
sa ky qytet te rrosh ti Sara,
lotet si deti Jon.

Tani qe flas me ty o babi,
ne duar mbaj fotografine,
bashke me ne eshte edhe mami
me puth ajo, me puth dhe ti

Zerin degjoj ne telefon,
sesi me duket nuk e di,
prap me puth, me perqafon,
??????tamam si ktu n'fotografi
kur ta mbyllesh telefonin,
une te degjoj perseri.

A mund ta shuajme diellin e zjarrte?
A mund te shterrim nje oqean?
Ashtu nuk treten ndjenjat e tyre,
le te jene sado larg.

A mund ta shuajme diellin e zjarrte?
A mund te shterrim nje oqean?
Ashtu nuk treten ndjenjat e tyre,
le te jene sado larg.

Tani qe flas me ty o babi,
ne duar mbaj fotografine,
bashke me ne eshte edhe mami,
me puth ajo, me puth dhe ti.

Nje dite do kthehem perseri
dhe bashke do te jemi ne te tre,
do te bejme fotografine,
me ngjyra malli do te jete.
Nje premtim do bejne syte,
ndarje me asnjehere!!

A mund ta shuajme diellin me zjarr?
A mund te shterrim nje oqean?
Ashtu nuk treten ndjenjat e tyre,
le te jene sado larg.